Put oko svijeta za samo šest sati? Ako se ostvari projekt Evacuated Tube Transport, nećemo morati čekati tisuću godina da bi ideja zaživjela u praksi prenosi dailymail.co.uk…
Radi se o sistemu prijevoza napravljenom od vakuumskih cijevi, u kojima ne bi bilo zraka, a samim time ni otpora s kojim se susrećemo u svakodnevnom putovanju. Ipak, nadamo se kako nećemo morati čekati tisuću godina da bi taj sustav zaživio u praksi.
Ekipa iz ETT-a (Evacuated tube transport) tvrdi da je tako nešto moguće.
Kapsule koje bi se koristile za putovanje kroz ove cijevi bi imale šest sjedišta i težile svega 183 kilograma, no, putovale bi brzinom do 6500 km/h uz korištenje puno manje energije od sadašnjih masovnih transportnih sustava. Kapsule bi se kretale slično kao Maglev vlakovi, tj. levitirale iznad tračnica korištenjem magnetnih sila.. Ovom brzinom bi iz Londona u New York stigli za samo 45 minuta, a za put oko svijeta bilo bi potrebno šest sati.
Dizajneri ETT-a smatraju kako bi njihov sistem prijevoza bio i do pedeset puta efikasniji u potrošnji energije od automobila i vlakova samim eliminiranjem otpora zraka i trenja na kotačima.
Također su ovaj sistem zamislili kao mrežu vakumskih cijevi rasprostranjenu po cijelom svijetu, a smatraju da bi cijena jedne dionice mreže bila do deset puta manja od cijene izgradnje željeznice za brze vlakove.
Iako bi kapsule dostizale velike brzine, putnici ne bi osjećali preveliku G silu jer bi ubrzanje i usporavanje bilo postepeno.
Ideja o ovakvom sistemu prijevoza nastala je još početkom devedesetih, a osmislio je mehanički inžinjer Daryl Oster koji je 1997. godine i patentirao ovu tehnologiju. Iako je do sada dobio dozvole za gradnju ovakvog sistema u Južnoj Koreji, tehnologija još
.
.